Soja je mahunarka koja dolazi u više oblika – mleko, tofu sir, tempeh, miso, paštete i ostali namazi, ljuspice, odresci, napici, proteini, itd..
Svaki od ovih oblika zahteva određeni način prerade. Tokom prerade, soja, kao i ostale mahunarke gubi dosta nutrijenata. Međutim, čak i nakon procesa prerade ona predstavlja izuzetno zdravu hranu. Veoma je bogata u gvožđu, magnezijumu, kalijumu, cinku, proteinima i vlaknima.
Najčešće pitanje u vezi sa sojom je u vezano za genetsku modifikaciju namirnice. GMO soja najčešće se koristi za ishranu životinja, pa ukoliko se plašite genetski modifikovanih namirnica (a trebalo bi), izbacite iz ishrane životinjske namirnice.
Kada kupujete gore navedene proizvode, uzimajte sa oznakom organska namirnica/organic/bio.
Još jedno često pitanje vezano je za soju i estrogen. Veliki je mit da muškarcima rastu grudi,a ženama se povećava mogućnost za dobijanje kancera dojke. Kako?
Sojino zrno sadrži fitoestrogene – izoflavone. Fitoestrogeni se kače na iste receptore kao i estrogeni, pa otuda sličan naziv. Estrogen ima pozitivan uticaj na neka tkiva, dok na druga ima potpuno suprotan. Primer: visok nivo dobar je za kosti, ali povećava mogućnost za nastanak karcinoma dojke.
Soja tačnije fitoestrogen radi upravo ono što zamišljate kao idealnu situaciju – smanjuje nivo estrogena gde on nije potreban, a povećava nivo estrogena gde je dobrodošao.
Isto tako, soja ne utiče negativno na muške polne organe i muške grudi, jer da je tako Kinezi ne bi bili najbrojniji narod na Planeti. Ishrana Kineza bazirana je na soji i pirinču.
Još jedan primer iz Azije. Žene iz Azije oboljevaju od karcinoma dojke 5 puta manje nego žene iz Severne Amerike. Zašto?
Visok unos soje tokom detinjstva, smanjuje rizik od pojave karcinoma dojke za čak 50% kasnije u životu. Pored toga, unose i mnogo zelenog čaja koji smanjuje rizik za dodatnih 30%.
Na ovu temu čitajte istraživanja doktora Majkla Gregora:
1. GMO Soja i karcinom dojke
2. Fitoestrogeni za menopauzu
3. Da li je miso zdrav?
4. Uloga soje u prevenciji kancera prostate
Sinke
October 1, 2019 @ 7:20 am
Dobar clanak, edukativan, hvala!
Daniela Tepsa
October 5, 2019 @ 9:25 am
Nema na čemu!