Otprilike 80% odraslih ljudi i 56% dece ne kozumira dovoljno voća i povrća. Brojna istraživanja su pokazala da nekoliko porcija zelenog lisnatog povrća i 45 minuta fizičke aktivnosti dnevno, smanjuje rizik od gojaznosti, kancera, srčanih oboljenja, dijabetesa..
Naučnici su, da bi se testirali moć hrane u prevenciji oštećenja DNK, proučavali hronične pušače. Zamolili su dugogodišnje pušače da uzimaju glavicu brokolija. Pušači koji si ga jeli smanjili su mutacije DNK-a u krvotoku za 41% za svega 10 dana.
Naučnici su otkrili da kelj može da pomogne u kontroli nivoa holesterola. 30 muškaraca koji pate od visokog holesterola, pili su 3 do 4 šolje ceđenog kelja. Za tri meseca spustio im se nivo LDL-a (lošeg holesterola) I podigao nivo HDL-a (dobrog holesterola) kao da su pretrčali 500km. A porasla im je i antioksidativna aktivnost u krvi, svima, osim pušačima. Veruje se da su cigarete uništile sve antioksidativne materije kelja.
Brokoli je sposoban da postroji vojsku imunosistema. Milionima godina evoluirali smo jedući uglavnom biljke, pa ih naša tela smatraju obrokom. Prisustvo povrća u crevima funkcioniše kao signal da se počne održavanje imunosistema. Ne da štiti samo od patogena iz hrane, već i od loših uticaja životne sredine. Neprestano smo izloženi toksičnim supstancama – duvanski dim, izduvni gasovi, dim iz fabrika, dim usled prženja mesa, ribe, kuvanja mleka, čak i toksične supstance iz majčinog mleka. Neki od ovih zagađivača, npr. dioksini, ispoljavaju toksične materije putem Ah receptora u telu, jedinjenja krstašica (brokoli, karfiol, prokelj..) mogu da ih blokiraju.
Brokoli i prokelj mogu da podstaknu detoksirajuće enzime jetre. Ovo je pokazano kroz istraživanje gde su ispitanici jeli brokoli i prokelj brže izbacivali kofein iz organizma.
Zeleniši sadrže puno vitamina C, koji podstiče kolagen, pa zeleniši predstavljaju odličnu hranu za lepu kožu i kosu. Izuzetno su dobri za kosti i zube, jer sadže ogormnu količinu kalcijuma.
Ukoliko vam ovo nije dovoljan razlog da uz svaki obrok kozumirate zeleniše, znajte još da zeleniši pomažu organizmu da bolje apsorbuje esencijalne masne kiseline i mnoge druge nutrijente.
Kako konzumiram zeleno povrće?
1. Potaži i čorbe – recept
2. Zeleni smuti – recept: 3 lista raštana, 1 banana, 2 urme, kruška/jabuka, sok od ½ limuna i voda.
3. Zelene salate sa sokom od limuna, himalajskom solju i maslinovim uljem.
4. Čips od kelja (recept uskoro na blogu)
5. U toplim jelima kao što su kari ili paste sa paradajz pelatom. Pred kraj kuvanja dodam šaku spanaća koja se smanji toliko da ne osetite da ima zeleniša.
6. Ne zaboravite na sveži peršun, nanu i bosiljak! Bogatstvo ukusa, ali i nutrijenata. Kao dodatak na salate, paste, sendviče, čorbe ili tortilje.
+ Zanimljiv recept sa spanaćem – pogledajte ovde.
Gabi
December 6, 2019 @ 10:28 pm
Zeleno, volim te zeleno…
Sinke
December 7, 2019 @ 2:15 pm
Green, green grass…