Ovsena kaša vrlo je zdrav, jeftin i lagan doručak za napraviti. Ukoliko znate da je spremate, može biti i vrlo sita.
Ovas ima vrlo nizak glikemijski indeks, lepu količinu proteina i pun je vlakana. Ukombinovan sa dobrim mastima –puteri od koštunjavog voća ili semenke, antioksidansima – bobičasto voće, omega 3 masnim kiselinama – mleveni lan, čia semenke ili konopljine semenke i kremastim biljnim mlekom, više deluje kao da je dezert, a ne doručak.
Saveti i trikovi za ukusnu kašu koja drži sitost do ranog ručka:
1. Pravilo 1:3 – koliko ovsa koristite, dodajte 3 puta više vode/biljnog mleka i kuvajte. Ovas bude lakši za žvakanje i pokupi više ukusa od ostalih sastojaka.
*Ukoliko ovas kuvate u vodi, na kraju kuvanja dodajte malo biljnog mleka da bi tekstura bila kremastija.
2. Kompaktnost – pre kuvanja u ovas dodajte mlevene čia ili lanene semenke, jer daju kompaktniju strukturu. I dobar su izvor omega 3 masnih kiselina.
3. Slast – karamela od urmi, javorov sirup ili (pre)zrela banana moji su omiljeni izbori.
*Karamela od urmi: 3-4 urme pomešajte u blenderu sa 75ml vode i to koristite kao deo tečnosti u kojoj kuvajte ovsene pahuljice.
4. Sitost – za što dužu sitost savetujem dodavanje putera od kikirikija, badema, oraha, lešnika ili susama.
*uz pomoć dobrog blendera, možete da napravite putere za male pare.
5. Pratite ukuse – ne mešajte i babe i žabe. Provereno dobre kombinacije: jabuka, cimet i bademov puter; maline, banana i kikiriki puter; rendana šargarepa, orahov puter i cimet; kakao, banana i puter od susama; sirup od urme, jabuke i puter od badema; kakao, bobičasto voće i bademov puter; limun + kora od limuna, mak i bademov puter.
6. Svežina – antioksidansi poput bobičastog voća (borovnice, maline, kupine, višnje..) ubijaju slobodne radikale i daju svežinu ovsenoj kaši.
*van sezone koristite zamrznuto bobičasto voće
*napravite malina-čia domaći džem bez šećera – recept
Sinke
October 17, 2019 @ 7:16 am
Dobar i poucan tekst, bravo i hvala!
Daniela Tepsa
October 17, 2019 @ 5:44 pm
Nema na čemu! 🙂