Nekoliko konkretnih saveta koje bih volela da sam znala na početku svog puta. Uživajte i srećno!
1. Motivacija
Ima toliko mnogo razloga zbog kojih je dobro hraniti se biljnom hranom. Nađi svog najvećeg motivatora, bilo da je to osoba koja vas motiviše, dobar osećaj u stomaku, ljubav prema životinjama ili rešavanje zdravstvenog problema i ostanite fokusirani na cilj.
2. Istražite moguće deficite
Nekoliko vitamina na koje morate obratiti pažnju na veganskoj ishrani su: omega 3 masne kiseline, vitamin B12 i vitamin D.
Izvori omega 3 masnih kiselina su: konopljino seme, čia seme, laneno seme, laneno ulje I orasi. Međutim, ovim namirnicama dobijate samo ALA, koje telo konvertuje u EPA i DHA masne kiseline. Ukoliko imate problem sa konverzijom, morate uzimati suplement. Preporuka za vegan omega 3 – ESI
Izvori vitamina B12: obogaćena biljna mleka (mnoga) i Violife biljni trapist i namaz.
Ali po mnogim doktorima B12 se smatra jedinim obaveznim suplementom na veganskoj ishrani.
Izvor vitamina D: Sunčeva svetlost! Ukoliko se ne izlažete Suncu bar pola godine 15 minuta dnevno, uzimajte suplement.
3. Izbegavajte ulja
Nerafinisana hladno ceđena ulja najbolji su izvor. Međutim, izbegavajte ulja. Ulja su čista mast, a masti su najveći nosioci kalorija u ishrani.
Umesto ulja, unosite zdrave masnoće kao što su orašasti plodovi i njihovi puteri, semenke i avokado.
4. Svakodnevno jedite zeleniše!
Kelj, brokoli, peršun, bosiljak, raštan, blitva, nana, spanać, rukola, zelena salata.. što zelenije, to bolje! Služite sa sokom od limuna za bolju apsorpciju gvožđa!
Pisaću detaljan post o tome koje zeleniše stavljam gde.
5. Neka vas ne plaši količina
Ukoliko ste nedavno promenili ishranu na biljnu, nemojte se čuditi što vam treba dva tanjira da se zasitite. Biljna hrana ima mnogo manje kalorija nego proizvodi nastali od životinja. Jedite više količinski, bez brige!
6. Pobedite loše želje
Početak iziskuje jak karakter, a ukoliko ostanete orkuženi lošim namirnicama, u trenucima gladi, pokleknućete. Ispraznite frižider, police i fioke i napunite ih boljim namirnicama.
Pisaću post na temu “Zdrave grickalice uz film/seriju”
7. Recepti
Pre nego što se odlučite na promenu ishrane, nađite desetak jednostavnih recepata, koji se spremaju brzo, nabavite sve namirnice i krenite. Ne treba da vas podsećam da je sitafit.com super mesto za to.
8. Lažne etikete
“Biljni” sirevi često imaju kazein. “Biljne” pavlake često imaju kazein. Posno često ide uz ribu..ili med. Pazite na ovakve stvari pri poručivanju u restoranu, ali ne kritikujte sebe za male greške na početku ovog puta.
9. Alternative
BeGe VeGe ima odlične altenative za meso, od nadeva za bolonjeze do kobasica i palačinki. Uživajte u zamenama, u granicama!
Moji favoriti od Bege VeGe – šnicla, burger, veganino i nadev za bolonjeze
10. Happy Cow
Happy Cow je aplikacija koja vam može mnogo olakšati obroke u restoranima. Skinite je I pogledajte kakve veganske opcije imate u okolini. Naročito korisna aplikacija na putovanjima.
11. Nađite podršku! Online podrška se računa.
12. Priprema hrane
Spremajte veću količinu žitarica, mahunarki, namaza i slatkiša, da nikad ne budete gladni..i ljuti 🙂
Sinke
November 20, 2019 @ 8:30 am
Dobar clanak, bravo!
Gabi
November 20, 2019 @ 2:29 pm
Hahaha….Dođi da vidiš moj frižider!