Šta bi bilo kada bi postojao lek ili suplement koji bi mogao da prepolovi broj dana bolovanja koje morate da uzmete usled infekcija gornjih disajnih puteva, kao što je obična prehlada? Da ovakav suplement postoji, farmaceutske kuće na njemu bi zaradile milijarde.
Međutim, postoji nešto što besplatno može da podstanke vaš imunosistem, I to u tolikoj meri može da vam smanji broj dana bolovanja za 25-50%. Plus, nema nuspojava.
To je fizička aktivnost.
Studije pokazuju da se broj imunoloških ćelija u krvotoku dece, ako ih pustite da trče okolo svega nekoliko minuta, uvećava za gotovo 50%. Na drugom kraju životnog ciklusa, redovno vežbanje može da spreči opadanje imunosistema koji je povezan sa starenjem. Jedna studija pokazala je da žene koje puno vremena provode sedeći, imaju 50% više šanse da se razbole od bolesti gornjih disajnih puteva u jesenjem periodu, dok su one koje su uključene u program polučasovne dnevne šetnje oborile rizik za 20%. Među treniranim trkačima rizik je ukupno iznosio 8%.
Šta se dešava?
Otprilike 95% svih infekcija počinje na sluzokožnim površinama – oči, nozdrve I usta. Ove površine štite antitela zvana immunoglobulin tip A (IgA), koja grade imunološku barijeru tako što neutrališu I sprečavaju viruse da prodru u telo. IgA u pljuvački smatra se prvom linijom odbrane protiv infekcija respiratornog trakta (upala pluća I influenca). Umereno vežba je možda sve što je potrebno da bi se nivo IgA podigao I da bi se znatno smanjili izgledi od razvijanja simptoma nalik na gripu.
Šta ako preteramo?
Dok redovna fizička aktivnost poboljšava imunitet I smanjuje rizik od infekcija respiratornog trakta, stalni I ozbiljni napori, mogu da urade potpuno suprotno. Kada od neaktivne osobe, postanete aktivni, rizik od infekcija opada, ali u nekom trenutku preterana fizička vežba I stres, mogu da povećaju rizik od infekcija, jer slabe imunološke funkcije. Studije pokazuju, da se trkači maratona i polumaratona, u nedeljama posle maratona 2 do 6 puta više prijavljuju infekcije gornjeg respiratornog trakta. Isto tako, profesionalni fudbaleri, čak dan posle međunarodnih takmičenja doživljavaju ozbiljan pad imunoglobulina tip A.
Šta raditi ako ste ozbiljni sportista?
Infekcije respiratornog trakta često nastaju usled aktivacije latentnih virusa, koji se već nalaze u telu, kao što je Epstaj-Barov virus, koji izaziva mononukleozu. Tako da nastanak respiratornih infekcija, ne mora da ima nikakve veze sa nekim ko je zaražen pored vas, već se naši uspavani virusi vraćaju.
Od namirnica može vam pomoći:
- Hlorela, jednoćelijska slatkovodna zelena alga, koja se prodaje u prahu ili tabletama. Istraživači iz Japana otkrili su da majke koje konzumiraju hlorelu, imaju veći nivo IgA u mleku. Istraživanja rađena su I na sportistima koji su na ivici da se razbole od neke infekcije, polovina grupe dobila je placebo, a druga polovina hlorelu. Nivo IgA antitela znatno je pao usled napornih vežbi u grupi koja je koristila placebo, a kod sportista koji su koristili hlorelu, nivo IgA antitela je ostao uravnotežen.
- Nutritivni kvasac – posebna vrsta vlakana u nutirtivnom kvascu omogućava održavanje belih krvnih zrnaca, kažu istraživanja. Nutritivni kvasac čak I povećava broj monocita u krvi nakon vežbanja.
- Pečurke – Naučnici u Australiji podelili su ljude u dve grupe. Jedna se hranila uobičajno, a druga je u ishranu dodavala 150g kuvanih šampinjona. Posle svega nedelju dana, grupa koja je uzimala pečurke, pokazala je porast IgA za 50%. Nivo je ostao isti čak u nedelju dana nakon nekorisšćenja pečuraka. Dakle, koristitie ih redovno I imaćete trajne koristi.
Sinke
August 13, 2019 @ 6:30 am
Poucan clanak!