Prednosti dojenja na veganskoj ishrani:
- Izuzetno masne namirnice poput mesa, jaja i mleka dolaze sa velikom količinom toksina iz životne sredine. Jedna studija pokazala je da dojilje koje se hrane biljnom hranom imaju 98-99% manje toksina u mleku. Kako? Čovek ja sebe stavio na vrh lanca ishrane, što znači da unosi najviše toksina. Ukoliko se hranite samo biljkama to znači da unosite isključivo toksine iz zemlje u kojoj je vaša hrana rasla.
- Još jedna prednost dojenja na veganskoj ishrani je to što bebe tokom života budu manje izbirljive. Jedna studija pokazala je da se naše čulo ukusa formira puno pre prvog zalogaja. Jedna grupa dojilja konzumirala je konzumirala sok od šargarepe, dok druga nije. Bebe čije mame su kozumirale sok od šargarepe, bolje su je prihvatale kasnije u ishrani. Mame koje se hrane biljnom hranom izbacuju životinjske proizvode, međutim svakako imaju mnogo raznovrsniju ishranu, jer koriste mnogo više biljnih namirnica nego neko ko jede meso, tako da su bebe pre prvog zalogaja naviknute na mnoge ukuse.
Lično iskustvo:
S obzirom da trenutno uspešno dojim 6 meseci, sa vama ću podeliti i moje lično iskustvo. Smatram da su “babine“ odnosno prvih 40 dana bebinog života ključni za uspešno dojenje i brz oporavak. Nakon porođaja ne očekujte da će vam grudi pucati od mleka, jer to kreće vrlo postepeno. Ukoliko su uslovi idealni, odmah nakon porođaja ili 2h nakon porođaja (kako, nažalost, biva u porodlištima u Srbiji) vaša beba će dobiti prvo mleko. Ovo su vrlo male količine, jer je bebin želudac veličine graška, tako da ne treba da se bojite da nemate dovoljno mleka, jer mleko tek nadolazi. Nakon 3-4 dana dojenja na 2-3 sata ili kada je beba gladna, grudi će vam se sve brže puniti i u narednih nekoliko nedelja pored bebe koja prazni grudi, biće vam potrebna i pumpica, kako se grudi ne bi popunile i ne bi došlo do mastitisa. U mom slučaju, mleko je nadošlo četvrti dan od porođaja, a pumpicu sam koristila nakon svakog podoja, na dojku koju nije sisala. Dakle, ukoliko beba sisa levu dojku, ja bih izmuzala desnu nakon podoja. Nakon 3 nedelje, ponuda-potražnja se uspostavila, zamrzivač je pun “rezervama“ mleka. I dan danas, moja beba sisa KADA SE NJOJ SISA, a ne kada je prošlo 3h. Slušajte bebu, jer niko ne zna bolje nego vi zašto ona plače. Sa 6 nedelja, moja beba prvi put je prespavala noć i tako je bilo sve do četvrtog meseca. Od tada do ovog momenta (ima skoro 6 meseci) budi se jednom noću da se mazi ili zato što je žedna i odmah zaspi. Ovo kažem iz razloga što kada se noću probudi podoj bude vrlo kratak.
Studije kažu da se prosečna tromesečna beba budi 3 puta noću da sisa, a ukupan broj sisanja na 24h je od 8-12 puta.
Kako da znam da li beba unosi dovoljno hrane?
Dva odgovora: ako samo sisa i redovno piški i ako raste. Mnoge bebe nemaju stolica i 7 dana, tako da praćenje stolice nije dobar znak. Međutim, ukoliko beba samo sisa (ne pije vodu), a piški, definitivno unosi dovoljno mleka. Pored toga, praćenje kilaže (koje će vaš pedijatar svakako pratiti) je vrlo važno. Prva četiri dana života beba izgubi oko 10% težine, a do druge nedelje života beba bi trebalo da se vrati na kilažu sa kojom se rodila. Prva 3 meseca bebe konstatno imaju skokove u rastu, što može da dovede do češćeg sisanja, što ne treba da vas brine. Od 4-6 meseca bebe bi trebale da dupliraju težinu sa porođaja.
Benefiti dojenja:
- Smanjuje rizik infekcije nosa, uha i grla
- Smanjuje rizik od gojaznosti
- Smanjuje rizik od dijabetesa
- Smanjuje rizik od kancerogenih oboljenja u mladosti
- Smanjuje rizik od AIDS-a
- Bolje kongnitivne sposobnosti
Za majku smanjuje rizik dobijanja kancera dojke i jajnika, kao i dijabetesa.
Ishrana majke tokom dojenja:
Dojenje sagoreva mnogo kalorija, pa ukoliko osetite veću glad – ne brinite, to je potpuno normalno i opravdano. U proseku, potrebno je 500kcal više tokom dojenja. Pored toga, biće vam potrebno mnogo tečnosti u toku dana, tako da držite flašicu pored sebe uvek.
Nutrijenti od velike važnosti:
- DHA 3g dnevno – 1-2 kašike semenki lana, čije ili konoplje, 20g oraha dnevno i suplement od 300mg DHA dnevno.
- B12 100-150mcg dnevno (obavezan suplement)
- Holin (vitamin B grupe) – soja 2 porcije dnevno (2 porcije su 250ml sojinog mleka i 75g tofu sira)
- Jod – alge nori, kelp, dulse i jodirana so..
- Vitamin D – obavezan suplement za bebu 400IU dnevno + za mamu ukoliko nema dovoljno Sunca 2000IU (savetujem u periodu od oktobra/novembra do februara/marta)
- Gvožđe –u periodu od 4-6 meseca kada bebe još ne jedu, gube rezerve gvožđa koje imaju iz stomaka, treba da uzimaju tečno gvožđe 1mg po kg telesne mase, ukoliko su slabe ili letargične. Majčino mleko nema mnogo gvožđa po prirodi, kao ni formula.
- Pre/postnatal vitamini – uglavnom sadrže jod, holin i b12.
September 16, 2022 @ 4:58 am
Moćan tekst!