Iako pokret veganstva konstantno raste, u Srbiji i dalje nije često viđen. Nisam sigurna da li je do moje okoline (ili prevelike doze optimizma), ali ljudi se polako bude.
Mnogo informacija na internetu mogu biti od pomoći, ali isto tako i zbunjujuće, jer ih je previše. Kome verovati? A kako sa porodicom koja ima drugačije navike od vas? Gde jesti ako ne stignete da jedete kod kuće? I odgovore na mnoga druga pitanja, pročitajte u ovom tekstu.
1. Porodica i okolina
Ceo život nas teraju da jedemo voće i povrće, a kada ishranu baziramo na ovim čarobnim namirnicama, nastaju problemi i pitanja.
U prvih godinu dana, neće vam nijedan ručak proći bez “uzmi malo, šta će ti biti” ili “kad će prestati ta tvoja faza?”
Spremite ukusne zamene, napravite bogatu salatu ili im pošaljite recept fanstatičnog veganskog kolača. Ne moraju svi biti vegani, ali pokažite im svoje zdrave navike, jer mleveni lan u kolaču umesto jaja, NIKOME ne može da škodi.
Savet: Ne budite agresivni, niko ne voli napade na svoje svakodnevne izbore, ali pružite im korisne informacije, izvore i ukusne obroke!
2. Obrok u restoranu
Retko koji restoran u Srbiji, ukoliko ne živite u Novom Sadu ili Beogradu, ima konkretan veganski obrok. Šta jesti?
Savet 1: Od vegetrijanskih obroka (npr. Vegeterijanska pica) napravite verziju BEZ SIRA i pitajte da li je testo posno i imate obrok.
Savet 2: Azijski restorani nude mnogo obroka sa tofu sirom i povrćem i mnogi njihovi dezerti su posni.
Savet 3: U burito uglavnom stavljaju pasulj, pirinač, gvakamole i salate sa dodatkom par nepotrebnih životinjskih proizvoda. Zamolite da vam naprave vegansku verziju.
Savet 4: Predjela poput salata, brusketa ili naćosa, čak iako nisu veganski, lako se naprave, naručite nekoliko predjela i napravite konkretan obrok.
3. Slavlja
Slave, roštilji, koncerti, rođendani i svadbe su mesta gde nećete naći veganske opcije, bar ne konkretne. Nigde nemojte ići gladni ili bez obroka za poneti. Nećete se lepo provesti ukoliko vam se stomak buni.
Još bolji savet, ukoliko imate pola sata slobodnog vremena, spremite za slavlje neki veganski obrok. Pored toga što nećete biti gladni, možda ubedite nekoga pored sebe da veganska hrana nije uopšte loša.
4. Očekivanja
Veliki sam optimista. Svako ko razgovara sa mnom i lepo prihvati moja verovanja, ja pomislim da od tog treutka neće pipnuti namirnice životinjskog porekla. To nije tako, pa se nemojte razočarati ukoliko puno pričate u prazno.
5. Neće vam se svi zdravstveni problem rešiti
Postoje mnogi benefiti biljne ishrane – smanjeni rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i kancera. Konzumacija više voća i povrće sigurno će vam poboljšati imunitet, ali nemojte misliti da nikada nećete biti prehlađeni.
6. Zamena, ne odricanje!
Zaista je važno ne osećati se kao da nešto gubite, za sve imate zamenu, pa čak i ukoliko nema da se kupi, sve možete napraviti.
Ako imate ideju koje jelo da veganizujem, slobodno mi pišite!
7. Kuvanje i pripreme
Hteli to ili ne, kuvanje ćete morati da zavolite. Biljne namirnice vrlo kratko se obrađuju, pa nećete mnogo vremena u kuhinji morati da provodite, ali ukoliko vi ne mislite na to šta ćete jesti, neće niko umesto vas.
Savet 1: Mahunarke spremajte u većim količinama jednom nedeljno. Od njih možete praviti čorbe, salate, burgere..
Savet 2: Žitarice spremajte u većim količinama jednom nedeljno. Svake nedelje spremajte druge žitarice, kako vam ne bi dosadile.
Savet 3: Napravite neki dezert jednom u par dana i nikada vam se neće jesti čokolada, ako se zadovoljite zdravim slatkišem. Imate puno recepata sa 4-5-6 potrebnih namirnica u meniju “Dezerti/užine”
Savet 4: Šejk može da ima mnogo kalorija i da vas zadovolji 2-3h, ukoliko obuhvatite sve makronutrijente.
Primer: 1 banana, 80g malina, 2 urme 1 kašika čia semenki, 1 kašika kikiriki putera, 250ml sojinog mleka
500kcal, 16g proteina, 16g masti i 65g ugljenih hidrata.
8. Previše dostupnih informacija
Na internetu danas imate more informacija. Zašto je veganska ishrana loša, zašto je ketogena ishrana loša, trendovi u hrani, zašto je voće loše, zašto ne treba da jedete krompir, zašto ova magična tableta rešava sve vaše problema, zašto je ovaj način vežbanja najbolji, zašto pasulj nadima, zašto da jedete beli luk..i tako dalje.
Svakome je dozvoljeno da piše svoje mišljenje o ishrani, ekologiji, tehnologiji ili koja god tema da vas interesuje, pa svaku informaciju morate da dobro ispitate.
Ukoliko je industrija jaja plasirala članak o dobrobiti jaja po zdravlje, znajte da je taj ko je pisao bio dobro plaćen da nahvali njihov prozivod. Najvredniju i najtačniju informaciju možete naći iz studija koje nisu plaćene od strane kompanije koja pravi proizvod o kom se piše.
9. Šta je zdrava ishrana?
Ishrana je zdrava ako podrazumeva:
• Proteine
• Masti
• Ugljene hidrate
• Vitamine i minerale
Ne limitira ugljene hidrate, ne povećava količinu masti i proteina.
Velika je zabluda da vam treba toliko ogromna količina proteina. Proteini su teški za varenje i kada se unose u ogromnim količinama, samo opterećujete bubrege, što nikako nije poželjno.
Ugljeni hidrati su najčistiji izvor energije. Limitiranje ugljenih hidrata često vodi do hormonalnih poremećaja i kod mušaraca i kod žena. Jedan od prvih simtoma je gubitak menstruacije kod žena. Ne dajte da vas ubede da je to normalno.
Birajte masti iz semenki, koštunjavog voća i avokada.
10. Obim obroka
Biljna hrana mnogo je manja u kalorijama. Dakle, jedete više hrane, a ne gojite se. Ako mene pitate, idealno!
December 26, 2019 @ 12:19 pm
Slažem se 😊
December 26, 2019 @ 8:54 pm
Dooobar članak i poučan!
January 5, 2020 @ 1:52 pm
Hvala 🙂